С настъпването на 2025 година, в България влизат в сила значителни промени в данъчното законодателство. Тези изменения засягат както бизнеса, така и физическите лица. В тази статия ще разгледаме ключовите промени, които трябва да имате предвид.
От 1 януари 2025 г. прагът за задължителна регистрация по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) се увеличава от 100 000 лв. на 166 000 лв. Това означава, че предприятия с годишен оборот под тази сума няма да са задължени да се регистрират по ДДС.
До края на 2024 г. се прилагаха намалени ДДС ставки за хляб, брашно, ресторантьорски и кетъринг услуги. От 1 януари 2025 г. тези намалени ставки изтичат, и за тези стоки и услуги отново се прилага стандартната ставка от 20%.
Считано от началото на 2025 г., влиза в сила новата версия на Класификацията на икономическите дейности – КИД-2025, която заменя досегашната версия от 2008 г. Тази ревизия отразява промените в икономическите дейности и технологичното развитие през последните години, като включва нови концепции, раздели, групи и класове.
Прецизират се разпоредбите, свързани с правото за ползване на данъчни облекчения за деца и деца с увреждания. Тези промени засягат родителите, на които не е предоставено упражняването на родителските права в случаи на развод или при липса на сключен брак между родителите.
Измененията в ЗДДС целят въвеждане на изисквания, налагани от правото на Европейския съюз, както и усъвършенстване на данъчното законодателство. Това включва прецизиране на разпоредбите и синхронизиране с действащите правила за внасяне на данъци в Националната агенция за приходите.
Тези промени изискват внимателно планиране и адаптация както от страна на бизнеса, така и от физическите лица. За да сте сигурни, че спазвате новите изисквания и оптимизирате данъчните си задължения, препоръчително е да се консултирате със специалисти в областта на счетоводството и данъчното право.
Работно време:
Понеделник - Петък 09.00 - 18.00